MathsJammen tijdens de lockdown

MathsJammen tijdens de lockdown

Delen:

Al enkele jaren verzamelen we tegen de volgende deadline wiskundige puzzels en raadsels voor de MathsJam. De volgende deadline die telkens een maand later is. 
Het is nu even erg rustig wat dat betreft. Maar dat betekent nog niet dat de MathsJammer in ons verdwenen is. 
Al van 's ochtends komt de zoeker in ons naar boven, bij de eerste en enige boterham (met Jam) van het ontbijt.

Dit geeft niet de gewenste voldoening, we willen nog meer puzzelen, ook in ons kot. En hoewel de weekbladen hun best doen om hierbij te helpen
(pas gelezen - en opgelost -> Kun je de volgende code van 3 cijfers kraken:

682    1 cijfer juist & op de juiste plaats
614    1 cijfer juist & op de verkeerde plaats
206    2 cijfers juist & allebei op de verkeerde plaats
738    alle cijfers fout
308    1 cijfer juist & op de verkeerde plaats,

deed me terugdenken aan de tijd toen het gezelschapsspel Mastermind (spel van het jaar in Groot-Brittannië in 1973) furore maakte),
er ontbreekt vaak een hersengymnastiekcomponent. Te veel woord- en cijferpuzzels.

Daarom, om die sleur te doorbreken, hebben we op deze unieke palindroomdag 5 mei:

de volgende opdrachten bijeengezocht:

Opdracht 1. (Steeds knippen langs de volle lijnen, en vouwen zoals bij origami)

Druk dit blad 3 keer af, of teken over op ruitjespapier, en maak de negen stukken. Je hebt hiervoor geen lijm nodig. 
Begin met de grootste stukken, en zorg ervoor dat het geheel uit zichzelf in elkaar blijft zitten (dat is de eerste puzzel).
6 stukken zijn balkvormig met afmetingen 1x2x2, 3 stukken zijn kubussen van 1x1x1.

Maak van de 9 stukken een kubus.

Opdracht 2. (Voor gevorderde uithouders)

Druk dit af, het voorblad 1 keer, het andere 3 keer, of teken over op ruitjespapier, en maak de achttien stukken. Opnieuw zonder lijm.

Maak van de 18 stukken een kubus.

Opdracht 3. (Uitknippen en vouwen tot iets prisma-achtigs)

Druk dit blad 1 keer af, of teken over op ruitjespapier. Maak de twee identieke stukken. Je hebt hiervoor wel lijm nodig.

Leg de 2 stukken tegen elkaar zodat je een piramide krijgt.

Opdracht 4.

Druk dit blad 1 keer af, of teken over op ruitjespapier.

Deel 1. Vouw het blad zodanig op dat je met 1 rechte snede van een schaar het kruis kan uitknippen.
Doe dat dan ook.

Deel 2.  Vouw het kruis zodanig op dat je het met 1 rechte snede van een schaar in 4 gelijke delen kan knippen die samengelegd kunnen worden tot een vierkant.
Doe dit dan ook.

Maar van de 4 stukken een vierkant.

Veel puzzelplezier!

Delen:

Francis Halzen ontvangt de Nobelprijs voor Fysica 2026 voor zijn voortrekkersrol in het onderzoek naar hoog-energetische neutrino's met ijs. De fysicus werkt aan de University of Wisconsin, maar groeide op in België. Hij is de tweede Belg die de Nobelprijs voor Natuurkunde wint, na François Englert in 2013.

BlogNatuurwetenschappen

Er lag een krokodil in de kast

125 jaar geleden kocht de KU Leuven een collectie fossielen die ze nooit meer heeft bekeken. Voor het eerst is een groep studenten op zoek gegaan naar krokodilachtige botten. Zij vonden aanwijzingen voor Diplocynodon, de oudste alligatorachtige.

In de klas kun je het misschien verbieden. Toch blijkt het in de praktijk nog knap lastig om delen door nul altijd te vermijden.

Vorige week liet OpenAI weten dat zijn model een van de moeilijkste wiskundige problemen, het Navier-Stokesprobleem over vloeistofbewegingen, had opgelost. De claim moet nog bevestigd worden, maar welke doorbraak is de volgende? En wat betekent dat voor andere mysteries uit de wetenschap?

ColumnNatuurwetenschappen

De kracht van kruisbestuiving

Soms heeft een schilder een wiskundige nodig en soms heeft een wiskundige, zoals ik, een kunstenaar nodig om te zien hoe wonderlijk wiskunde voor niet-wiskundigen werkelijk is.

In China is barnsteen gevonden van maar liefst 385 miljoen jaar oud. Het stamt uit een tijd waarin insecten nog niet de grootste vijanden van planten waren.

Toen de Chicxulub-asteroïde 66 miljoen jaar geleden insloeg, was dat misschien nog maar het begin van de ramp. Nieuw onderzoek suggereert dat een wereldwijde stofdeken de hitte van de inslag vasthield en terugkaatste naar de aarde. Het gevolg? Wereldwijde natuurbranden die het einde van de dinosauriërs mogelijk al binnen enkele uren bezegelden.

ColumnNatuurwetenschappen

Bron van quantumkansen

Honderd zomers geleden deden kansen hun intrede in de quantummechanica. Dit gebeurde zonder veel fanfare: in een kort artikel van de theoretische fysicus Max Born uit Göttingen. Wetenschapsfilosoof Sylvia Wenackers schrijft over wat dit teweegbracht in de decennia daarna.

De ruimterots die 66 miljoen jaar geleden de dinosauriërs van de aardbodem veegde, blijkt veel zeldzamer te zijn dan gedacht. Onderzoekers identificeren haar als een uitzonderlijke meteorietsoort die nauwelijks op aarde gevonden wordt. Dat zet de deur open naar een nieuwe verklaring voor de massa-extinctie.

En blijf op de hoogte van de laatste inzichten in wetenschap en technologie.

Nieuwsbrieven