Prijsvraag: Hoe heeft wiskunde jouw leven veranderd?

  • 10 februari 2022
  • Platform Wiskunde Vlaanderen
Prijsvraag: Hoe heeft wiskunde jouw leven veranderd?

Delen:

Wat we zoeken:

  • Inzichten of lofzangen over de impact van wiskunde op jouw leven en werk.

  • We verwelkomen inzendingen in de vorm van een tekst, beeldmateriaal of een combinatie van beide - in beide gevallen: zo specifiek mogelijk, goed onderbouwd en op een aantrekkelijke manier gepresenteerd.

Wat we niet zoeken:

  • Weerleggingen over het nut van wiskunde.

  • We zijn niet op zoek naar de beste proza of het mooiste visuele kunstwerk, hoewel het duidelijk en to-the-point presenteren van uw ideeën zal helpen om uw boodschap over te brengen.

Wat we bieden:

  • De jury – die bestaat uit de oprichters van het Platform Wiskunde Vlaanderen – zal beslissen om maximaal drie geldprijzen uit te reiken, elk tussen 100 en 500 euro.

  • Een jaarabonnement op Eos.

  • Een super interessant boek over wiskunde.

  • Een publiek forum voor de geselecteerde ideeën in samenspraak met de laureaten. Dit kan zijn onder de vorm van een presentatie of publicatie op Pi-dag 2022.

Wie kan meedoen?

Iedereen, ongeacht leeftijd, nationaliteit, affiliatie of loopbaanfase.

Hoe indienen?

Bezorg ons je bijdrage vóór 22-02-2022 via dit formulier.
Tekst kan je rechtstreeks invoeren. Voor beeldmateriaal vragen we je om een (eventueel geheime) link naar een locatie waar het materiaal beschikbaar blijft (website, YouTube, TikTok, …), en dus niet naar een tijdelijk downloadplatform zoals WeTransfer.

Delen:

Dit is een artikel van:

Platform Wiskunde Vlaanderen

Francis Halzen ontvangt de Nobelprijs voor Fysica 2026 voor zijn voortrekkersrol in het onderzoek naar hoog-energetische neutrino's met ijs. De fysicus werkt aan de University of Wisconsin, maar groeide op in België. Hij is de tweede Belg die de Nobelprijs voor Natuurkunde wint, na François Englert in 2013.

BlogNatuurwetenschappen

Er lag een krokodil in de kast

125 jaar geleden kocht de KU Leuven een collectie fossielen die ze nooit meer heeft bekeken. Voor het eerst is een groep studenten op zoek gegaan naar krokodilachtige botten. Zij vonden aanwijzingen voor Diplocynodon, de oudste alligatorachtige.

In de klas kun je het misschien verbieden. Toch blijkt het in de praktijk nog knap lastig om delen door nul altijd te vermijden.

Vorige week liet OpenAI weten dat zijn model een van de moeilijkste wiskundige problemen, het Navier-Stokesprobleem over vloeistofbewegingen, had opgelost. De claim moet nog bevestigd worden, maar welke doorbraak is de volgende? En wat betekent dat voor andere mysteries uit de wetenschap?

ColumnNatuurwetenschappen

De kracht van kruisbestuiving

Soms heeft een schilder een wiskundige nodig en soms heeft een wiskundige, zoals ik, een kunstenaar nodig om te zien hoe wonderlijk wiskunde voor niet-wiskundigen werkelijk is.

In China is barnsteen gevonden van maar liefst 385 miljoen jaar oud. Het stamt uit een tijd waarin insecten nog niet de grootste vijanden van planten waren.

Toen de Chicxulub-asteroïde 66 miljoen jaar geleden insloeg, was dat misschien nog maar het begin van de ramp. Nieuw onderzoek suggereert dat een wereldwijde stofdeken de hitte van de inslag vasthield en terugkaatste naar de aarde. Het gevolg? Wereldwijde natuurbranden die het einde van de dinosauriërs mogelijk al binnen enkele uren bezegelden.

ColumnNatuurwetenschappen

Bron van quantumkansen

Honderd zomers geleden deden kansen hun intrede in de quantummechanica. Dit gebeurde zonder veel fanfare: in een kort artikel van de theoretische fysicus Max Born uit Göttingen. Wetenschapsfilosoof Sylvia Wenackers schrijft over wat dit teweegbracht in de decennia daarna.

De ruimterots die 66 miljoen jaar geleden de dinosauriërs van de aardbodem veegde, blijkt veel zeldzamer te zijn dan gedacht. Onderzoekers identificeren haar als een uitzonderlijke meteorietsoort die nauwelijks op aarde gevonden wordt. Dat zet de deur open naar een nieuwe verklaring voor de massa-extinctie.

En blijf op de hoogte van de laatste inzichten in wetenschap en technologie.

Nieuwsbrieven