De elektrische schakelaars in onze hersencellen hebben vetten nodig

De elektrische schakelaars in onze hersencellen hebben vetten nodig

Delen:

In de wand van een levende hersencel zitten duizenden eiwitten. Bij de belangrijkste horen de ionenkanalen die instaan voor de communicatie van de cel met de buitenwereld. Je kan ze vergelijken met microscopisch kleine sluisjes. Ze kunnen open- en dichtgaan om ionen – geladen deeltjes – de cel te laten in- of uitstromen.

De deur van de sluis gaat open of dicht wanneer een neurotransmitter zich aan het ionenkanaal bindt. Een voorbeeld van zo’n neurotransmitter is gamma-aminoboterzuur of GABA. Bindt deze neurotransmitter zich aan een ionenkanaal, dan remt dat de werking van andere hersencellen af. Slaap- en kalmeermiddelen maken hier gebruik van, door de werking van de neurotransmitter te versterken.

Illustratie boven: het ionenkanaal dat reageert op gamma-aminoboterzuur bestaat uit 5 onderdelen (in het blauw). Het groene bolletje in het midden is een ion dat de cel langs een porie in- of uitstroomt. De gele bolletjes zijn vetmolecules. © KU Leuven - Chris Ulens

Vetten zoals cholesterol staan vooral bekend als mogelijke boosdoener bij hart- en vaatziekten, maar uit deze studie blijkt dat het GABA-ionenkanaal vetten nodig heeft

Over de ionenkanalen waaraan GABA bindt, was tot nu toe weinig geweten. Omdat een menselijk ionenkanaal moeilijk te bestuderen valt, bestudeerde een internationale onderzoeksgroep onder leiding van het Laboratorium voor Structurele Neurobiologie van de KU Leuven, een ionenkanaal van een bacterie, wat een vereenvoudigde versie van een menselijk ionenkanaal is.

De techniek bracht voor het eerst de structuur van zo’n eiwit op atomair niveau in kaart. Daaruit bleek dat het bacteriële GABA-ionenkanaal ook een lipide of vet huisvest, een bacteriële tegenhanger van cholesterol. Vetten zoals cholesterol staan vooral bekend als mogelijke boosdoener bij hart- en vaatziekten, maar uit deze studie blijkt dat het GABA-ionenkanaal vetten nodig heeft om goed te kunnen schakelen tussen open en dicht.

De bevinding opent perspectieven voor de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen, gebaseerd op vetmoleculen. ‘Een interessante piste ligt in het verlengde van slaap- en kalmeermiddelen, zoals geneesmiddelen die worden gebruikt bij anesthesie’, vertelt professor Chris Ulens van het Laboratorium voor Structurele Neurobiologie.

Delen:

Mensen met een verslaving die rondzwerven op straten en pleinen en slapen in het park. Ze lijken met steed smeer te zijn. Klopt dat? En: hoe kun je mensen met complexe problematiek het beste helpen? Liesbeth Gijsel (Eos Wetenschap) vraagt het aan Luna Van Suetendael.

Hoe kunnen kleuterleerkrachten de taalontwikkeling van jonge kinderen stimuleren? En welke rol spelen dagelijkse interacties daarin? Je leest het in deze blog van Saskia Bruyninckx.

Dit is een artikel van: OpgroeienBlog

Steeds meer scholen experimenteren met beweging tijdens de schooldag: een korte beweegpauze tussen twee lessen, of beweging tijdens de lesuren. Maar is dat wel efficiënt? Het antwoord uit de wetenschap is genuanceerd: beweging biedt vele kansen, mits het doordacht geïmplementeerd wordt.

Wat als je kind vaak druk, boos, stil of gevoelig is? Het heeft niet gewoon een slechte dag, maar het is zo, elke dag. Onder ouders aan de schoolpoort hoor je dan al snel: dat kind heeft een diagnose nodig. Maar klopt dat wel? Eos-redacteur Kim Verhaeghe vraagt het aan Liesbeth Gijsel, hoofdredacteur van Eos Psyche&Brein en auteur van het boek 'Druk, stil, gevoelig?'

Het gaat niet goed met jongeren. Ze hebben last van angsten, depressieve gevoelens en slaapproblemen. Komt dat door de smartphone en sociale media? Liesbeth Gijsel (Eos Wetenschap) vraagt het aan psycholoog Ernst Koster (UGent).

Een begroting opmaken lijkt tegenwoordig enkel te lukken als je meerdere dagen achter elkaar doorwerkt tot in de vroege uurtjes. Is dit echt een succesvolle manier van werken? En kunnen we de uiteindelijke beslissingen die genomen zijn vertrouwen, gezien het feit dat ze genomen zijn onder invloed van aanzienlijke mentale vermoeidheid en slaapgebrek?

Een op de vier jonge nieuwkomers voelt zich vaak of altijd eenzaam. Dat is twee tot drie keer vaker dan leeftijdsgenoten zonder migratieachtergrond. Toch ziet bijna niemand het. Zelfs leerkrachten en medeleerlingen zijn verrast door hoe groot en veelvoorkomend die eenzaamheid is.

Dit is een artikel van: Vlaamse PhD Cup

Theezetten lijkt vanzelfsprekend, maar weinig mensen kunnen vertellen hoe de waterkoker er exact uitziet of gebruikt wordt. Op het werk mijn vingers verbranden was een uitnodiging om daar eens dieper over na te denken.

Een architect ontwerpt gebouwen, toch? Dat niet alleen. Een architect kan ook mensen helpen om hun verlies een plaats te geven. Zo ontstaan persoonlijke herdenkingsplekken die betekenisvol blijven, ook al worden deze nooit gebouwd.

Dit is een artikel van: Vlaamse PhD Cup

En blijf op de hoogte van de laatste inzichten in wetenschap en technologie.

Nieuwsbrieven