Katatonie: wanneer je gevangen zit in je eigen brein

Katatonie: wanneer je gevangen zit in je eigen brein

Delen:

Samen met de verpleegkundige ga ik op weg naar de spreekkamer. Tessa* zit al op me te wachten. Ze is in het weekend tegen haar wil opgenomen, en als dienstdoend psychiater is het mijn verantwoordelijkheid om te beoordelen welke behandeling nodig is om haar te helpen genezen en te laten terugkeren naar huis. De verpleegkundige vertelde mij dat ze in verwarde toestand is opgenomen. Volgens haar familie heeft ze de afgelopen tijd veel stress ervaren op het werk en maakt ze zich zorgen om de gezondheid van haar moeder. In de loop van de tijd werd Tessa steeds achterdochtiger en is het thuis uit de hand gelopen, waarbij ze niet meer sliep, familie geen echt contact met haar kon maken, ze overmatig beweeglijk was en ze herhaaldelijk bleef zeggen dat ze beter haar best moest doen om voor haar moeder en kinderen te zorgen.

“Hoe is het nu met je, Tessa?” vraag ik. “Ik weet het niet”, antwoordt ze. Tijdens het gesprek kost het haar veel moeite om te antwoorden en valt het me op dat ze vaak dezelfde handelingen uitvoert: friemelen met haar vingers en haar vingers door haar haren halen. Ze kijkt me nauwelijks aan en elke vraag beantwoordt ze met “Ik weet het niet”. Ik realiseer me dat haar gedrag, wat haar familie eerder vertelde en hoe het gesprek verloopt, mogelijk het gevolg zijn van katatonie.

Katatonie is een ernstig psychiatrisch ziektebeeld, waarbij mensen met een depressie, een angststoornis of een psychotische stoornis als het ware gevangen raken in hun eigen brein, een soort van mentale blokkade. Katatonie kent verschillende uitingsvormen. De meest herkenbare is de stuporeuze katatonie. Daarbij is iemand volledig bewegingsloos, praat niet, eet en drinkt niet meer en kan niet reageren op anderen in de omgeving. Bij deze vorm van katatonie kunnen mensen urenlang in soms onnatuurlijke houdingen blijven staan, zitten of liggen. Als je hun arm of been van positie zou veranderen, dan blijft die vervolgens in de nieuwe houding staan.

Tessa friemelt met haar vingers en herhaalt steeds weer “Ik weet het niet”

Een andere vorm is de katatonie met opwindingstoestand, waarbij iemand juist erg beweeglijk is, vaak verwarde spraak heeft, steeds dezelfde doelloze handelingen uitvoert en waarbij er mogelijk ook sprake is van echolalie. Dat is het onbewust herhalen van woorden of zinnen die door een ander zijn gezegd. Naar schatting een op de tien mensen die opgenomen worden op een psychiatrische afdeling lijdt aan katatonie.

Gelukkig is het ziektebeeld over het algemeen goed te behandelen met medicatie zoals lorazepam, een medicijn dat een ontspannende en rustgevende werking heeft. Soms zijn er wel extreem hoge doseringen nodig, tot tien keer meer dan de maximaal toegestane adviesdosering voor iemand zonder katatonie.

Zo ook bij Tessa. Ze wordt behandeld met hoge doseringen lorazepam, en na enkele dagen zien we steeds meer de echte Tessa tevoorschijn komen. Ze wordt rustiger en is meer in contact met haar omgeving. Een collega van mij vroeg haar enkele dagen later of ze zich nog kan herinneren wat ze voelde toen ze katatoon was. “Het enige wat ik me nog herinner, is dat ik me heel erg angstig voelde”, vertelde ze.

Hoe het is afgelopen met Tessa, weet ik niet omdat ik niet haar vaste arts ben. Maar bij veel mensen met katatonie blijkt er sprake van een depressie, die behandeld kan worden met psychotherapie en antidepressiva. Hopelijk kwam Tessa er dankzij behandeling weer bovenop en is ze weer in contact met de wereld.

*Tessa is niet de echte naam van de patiënt.

Delen:

Mensen met een verslaving die rondzwerven op straten en pleinen en slapen in het park. Ze lijken met steed smeer te zijn. Klopt dat? En: hoe kun je mensen met complexe problematiek het beste helpen? Liesbeth Gijsel (Eos Wetenschap) vraagt het aan Luna Van Suetendael.

Hoe kunnen kleuterleerkrachten de taalontwikkeling van jonge kinderen stimuleren? En welke rol spelen dagelijkse interacties daarin? Je leest het in deze blog van Saskia Bruyninckx.

Dit is een artikel van: OpgroeienBlog

Steeds meer scholen experimenteren met beweging tijdens de schooldag: een korte beweegpauze tussen twee lessen, of beweging tijdens de lesuren. Maar is dat wel efficiënt? Het antwoord uit de wetenschap is genuanceerd: beweging biedt vele kansen, mits het doordacht geïmplementeerd wordt.

Wat als je kind vaak druk, boos, stil of gevoelig is? Het heeft niet gewoon een slechte dag, maar het is zo, elke dag. Onder ouders aan de schoolpoort hoor je dan al snel: dat kind heeft een diagnose nodig. Maar klopt dat wel? Eos-redacteur Kim Verhaeghe vraagt het aan Liesbeth Gijsel, hoofdredacteur van Eos Psyche&Brein en auteur van het boek 'Druk, stil, gevoelig?'

Het gaat niet goed met jongeren. Ze hebben last van angsten, depressieve gevoelens en slaapproblemen. Komt dat door de smartphone en sociale media? Liesbeth Gijsel (Eos Wetenschap) vraagt het aan psycholoog Ernst Koster (UGent).

Een begroting opmaken lijkt tegenwoordig enkel te lukken als je meerdere dagen achter elkaar doorwerkt tot in de vroege uurtjes. Is dit echt een succesvolle manier van werken? En kunnen we de uiteindelijke beslissingen die genomen zijn vertrouwen, gezien het feit dat ze genomen zijn onder invloed van aanzienlijke mentale vermoeidheid en slaapgebrek?

Een op de vier jonge nieuwkomers voelt zich vaak of altijd eenzaam. Dat is twee tot drie keer vaker dan leeftijdsgenoten zonder migratieachtergrond. Toch ziet bijna niemand het. Zelfs leerkrachten en medeleerlingen zijn verrast door hoe groot en veelvoorkomend die eenzaamheid is.

Dit is een artikel van: Vlaamse PhD Cup

Theezetten lijkt vanzelfsprekend, maar weinig mensen kunnen vertellen hoe de waterkoker er exact uitziet of gebruikt wordt. Op het werk mijn vingers verbranden was een uitnodiging om daar eens dieper over na te denken.

Een architect ontwerpt gebouwen, toch? Dat niet alleen. Een architect kan ook mensen helpen om hun verlies een plaats te geven. Zo ontstaan persoonlijke herdenkingsplekken die betekenisvol blijven, ook al worden deze nooit gebouwd.

Dit is een artikel van: Vlaamse PhD Cup

En blijf op de hoogte van de laatste inzichten in wetenschap en technologie.

Nieuwsbrieven