Onverwacht veel tijgermuggen ontdekt in België

Onverwacht veel tijgermuggen ontdekt in België

Delen:

Sciensano en het Instituut voor Tropische Geneeskunde Antwerpen (ITG) volgen de aanwezigheid van exotische muggen in België op de voet op. Via het MEMO+ project monitoren ze actief verschillende snelwegparkings, waar de muggen mogelijk via het verkeer ons land binnenkomen. Daarnaast lanceerden ze in mei van dit jaar het participatieplatform MuggenSurveillance waar burgers foto’s van exotische muggen kunnen opladen.

Het resultaat van deze acties is dat er tussen mei en eind oktober van dit jaar Aziatische tijgermuggen werden gevonden op twaalf verschillende locaties in België. Dit is veel meer dan verwacht en niet ongevaarlijk. De tijgermug veroorzaakt overdag veel overlast door zijn agressieve bijtgedrag. Bovendien kan de steekmug na het bijten van een besmet persoon virussen van infecties zoals dengue, chikungunya en zika overbrengen naar andere personen.

Uitstel

Volgens Javiera Rebolledo Romero, epidemioloog en projectverantwoordelijke bij Sciensano, is het vrij onverwacht en verontrustend dat de tijgermug op zoveel verschillende plaatsen in ons land opdook. De afgelopen jaren nam het aantal vondsten van tijgermuggen toe en volgens de verwachtingen zal deze trend zich verderzetten in de komende jaren.

Volgens Rebollo is het belangrijk om een goed zicht te hebben op de introductie en aanwezigheid van deze steekmuggensoort in ons land. Ze benadrukt dat de bijdrage van burgers bij de monitoring van tijgermuggen een belangrijke aanvulling vormt op de actieve monitoring. ‘Tussen mei en oktober 2022 ontvingen we ongeveer driehonderd meldingen van burgers’, vertelt ze. ‘In negen gevallen was de foto die we ontvingen duidelijk van een tijgermug. Deze positieve meldingen leidden in zes gevallen tot veldinspecties, waarbij we op vier locaties tijgermuggen vonden.’

Volgens Isra Deblauwe, entomoloog bij het ITG, observeerden de onderzoekers op verschillende locaties eitjes en larven, wat betekent dat de tijgermug zich hier ook voortplantte. ‘Op twee locaties verspreidde de tijgermug zich ook in de omgeving en veroorzaakte ze overlast in de tuinen van burgers’, vertelt ze. ‘Dit impliceert dat de tijgermug in grote aantallen aanwezig was, wat de kans op overwintering van eitjes en dus op een vestiging van de tijgermug in België vergroot.

Het is volgens de onderzoekers belangrijk dat er meer bewustzijn gecreëerd wordt rond de tijgermug. Verder hopen ze de monitoring van de tijgermug op te schalen en ook de  preventie en bestrijding verder uit te bouwen zodat ze de vestiging van de tijgermug in België zo lang mogelijk kunnen uitstellen.

Tel beestjes en help de wetenschap

Wil je ook meedoen aan projecten zoals MuggenSurveillance? Op de website van Iedereen Wetenschapper vind je leuke citizen science-projecten: onderzoek spinnen in de stad, meet bijenlichamen en bestudeer het gedrag van je hond.

Delen:

Sorteren en recyclen tussen de operaties door: ziekenhuizen zetten steeds meer in op verduurzaming. Geen sinecure in een sector waar elke seconde telt. Als er mensenlevens op het spel staan, is de planeet even niet van tel.

Uit een analyse van recent gedigitaliseerde historische weergegevens – die tot voor kort alleen beschikbaar waren als handgeschreven archiefstukken – blijkt dat het hele Congobekken consistent opwarmt sinds de jaren zestig.

In onze strijd tegen klimaatverandering moeten we niet alleen minder CO₂ uitstoten, maar ook actief CO₂ uit de lucht halen. Bomen doen dat, maar ook bepaalde stenen kunnen CO₂ uit de lucht halen en in de bodem vangen.

Dat vraagt Anne-Sophie (40) zich af. Professor biomedische wetenschappen Luc Bouwens (VUB) zoekt het uit.

De oorsprong van België – en van Noordwest-Europa – is een mysterieus continentje dat ‘Avalonië’ heet. Het begint een half miljard jaar geleden vanaf de zuidpool aan een onwaarschijnlijke odyssee.

Een kaart die laat zien op welke plekken ter wereld potentieel fossielen te vinden zijn, het klinkt als de ultieme droom voor paleontologen. Maar financiering en toegankelijkheid beperken de zoektocht naar nieuwe puzzelstukjes van de geschiedenis van het leven.

Gedragsbioloog Jonas Torfs voert aan de afdeling bio-ingenieurswetenschappen van de UAntwerpen onderzoek naar het vaginale en darmmicrobioom van bonobo’s.

Nachtvlinders hebben niet bepaald het positieve imago van hun flamboyante vrienden die overdag vliegen. Onterecht. Hoog tijd om de mot van zijn mottige imago te verlossen.

En blijf op de hoogte van de laatste inzichten in wetenschap en technologie.

Nieuwsbrieven