Pinguïns bemesten Antarctisch hinterland (en dat is goed voor het ecosysteem)

Pinguïns bemesten Antarctisch hinterland (en dat is goed voor het ecosysteem)

Delen:

Dierlijke uitwerpselen zitten doorgaans barstensvol stikstof, en daardoor vormen ze uitstekende meststoffen. Dat is op het afgelegen Antarctica, dankzij de daar levende pinguïns en zeeolifanten, niet anders.

Nederlandse biologen¹ hebben nu gedetailleerd in kaart gebracht hoe de aan de kust levende kolonies van Zuidpooldieren hun nabije omgeving bemesten. De ammoniak in hun uitwerpselen dringt niet alleen in de bodem waarop ze leven, merkten de onderzoekers, maar ze verdampt ook om vervolgens door de wind landinwaarts te worden geblazen. Daar slaat ze neer op de bodem, waardoor een primair ecosysteem kan ontstaan van (korst)mossen en kleine insecten zoals mijten en springstaartjes.

De pinguïn- en zeeolifantenpoep blijkt een gebied rondom de kolonie aan de kust te kunnen bemesten tot liefst een kilometer landinwaarts – 250 keer zo groot als de het eigenlijke leefgebied. De grootte van dat gebied blijkt overigens vooral afhankelijk van het aantal dieren in de kolonie, en veel minder van weer- of andere omstandigheden.

Met de nieuwe vinding konden de vorsers enkele ‘hotspots’ van biodiversiteit afbakenen, zonder dat ze daarvoor ter plaatse hoefden te gaan – de enige informatie die ze nodig hadden was de locatie en grootte van een kolonie. Dat maakt het werk voor biologen op Antarctica wellicht wat gemakkelijker, en ook voor de natuur is het een goede zaak dat ze zo weinig mogelijk wordt verstoord – ook door wetenschappers.

Noten

  1. Stef Bokhorst, Vrije Universiteit Amsterdam in Current Biology

Delen:

Sorteren en recyclen tussen de operaties door: ziekenhuizen zetten steeds meer in op verduurzaming. Geen sinecure in een sector waar elke seconde telt. Als er mensenlevens op het spel staan, is de planeet even niet van tel.

Uit een analyse van recent gedigitaliseerde historische weergegevens – die tot voor kort alleen beschikbaar waren als handgeschreven archiefstukken – blijkt dat het hele Congobekken consistent opwarmt sinds de jaren zestig.

In onze strijd tegen klimaatverandering moeten we niet alleen minder CO₂ uitstoten, maar ook actief CO₂ uit de lucht halen. Bomen doen dat, maar ook bepaalde stenen kunnen CO₂ uit de lucht halen en in de bodem vangen.

Dat vraagt Anne-Sophie (40) zich af. Professor biomedische wetenschappen Luc Bouwens (VUB) zoekt het uit.

De oorsprong van België – en van Noordwest-Europa – is een mysterieus continentje dat ‘Avalonië’ heet. Het begint een half miljard jaar geleden vanaf de zuidpool aan een onwaarschijnlijke odyssee.

Een kaart die laat zien op welke plekken ter wereld potentieel fossielen te vinden zijn, het klinkt als de ultieme droom voor paleontologen. Maar financiering en toegankelijkheid beperken de zoektocht naar nieuwe puzzelstukjes van de geschiedenis van het leven.

Gedragsbioloog Jonas Torfs voert aan de afdeling bio-ingenieurswetenschappen van de UAntwerpen onderzoek naar het vaginale en darmmicrobioom van bonobo’s.

Nachtvlinders hebben niet bepaald het positieve imago van hun flamboyante vrienden die overdag vliegen. Onterecht. Hoog tijd om de mot van zijn mottige imago te verlossen.

En blijf op de hoogte van de laatste inzichten in wetenschap en technologie.

Nieuwsbrieven