Als kind vroeg Jorg Massen zich al af of vogels ook voor hun plezier vliegen. Intussen is hij gedragsbioloog aan de Universiteit Utrecht en ging hij op zoek naar een antwoord.
In vogelpark Avifauna volgde Massen het gedrag van 17 Galah-kaketoes. Die mogen enkele maanden per jaar zelf beslissen of ze de open lucht in vliegen of thuisblijven. De Galahs kozen ervoor om bijna elke aangeboden periode van twintig minuten te vliegen, zo melden Massen en zijn collega's in het tijdschrift Behaviour. Hun consistente keuze om te vliegen "sluit aan bij het idee dat de vogels vliegen als lonend ervaren", zegt Michael Mendl (universiteit van Bristol), die niet bij het onderzoek betrokken was.
Na de vliegsessies foerageerden, krabden en zetten de kaketoes hun kuif vaker op – gedrag dat de onderzoekers interpreteerden als tekenen van “positieve opwinding als gevolg van vrij vliegen”. In een test die ontworpen was om optimisme te meten, werden de kaketoes hoopvoller over het vinden van hun favoriete lekkernij (een walnoot) na een aantal dagen vrij vliegen, en vice versa.
We kunnen er niet zeker van zijn of de wens om te vliegen en het plezier van de ervaring samen leiden tot een gevoel van geluk, merkt Mendl op. Wetenschappers waren traditioneel erg terughoudend om gevoelens of verlangens toe te schrijven aan het gedrag van dieren. Vandaag staan onderzoekers er meer voor open om bewuste ervaringen aan dieren toe te schrijven wanneer de gegevens dat ondersteunen.
Lees het magazine hier
In dit nummer duikt onze redactie in de uitdagingen van afvalverwerking en recyclage. Hoe kunnen we afvalstromen verduurzamen, waardevolle materialen recupereren en schadelijke stoffen beter in kaart brengen?
De laatste controle van deze pagina was op 26 oktober 2026.
Schrijf je in op onze nieuwsbrief
En blijf op de hoogte van de laatste inzichten in wetenschap en technologie.

