Tattoos lijken heel modern, maar mensen zetten eigenlijk al duizenden jaren tatoeages. Zelfs in de tijd van mammoeten en grottekeningen waren tatoeages waarschijnlijk al een ding.
De eerste tatoeages
De allereerste tatoeages kwamen waarschijnlijk uit de Oude Steentijd, zo’n 40.000 jaar geleden. Op oude beeldjes en rotstekeningen zie je mensen met stippen en strepen op hun huid. We weten niet 100 procent zeker of dat echte tatoeages waren of gewoon verf (maar, spoiler alert: later kregen we wél bewijs).
De oudste ‘tatoeagedrager’: Ötzi
In de Alpen vond men een ijsmummie: Ötzi, die meer dan 5.000 jaar geleden leefde. Hij had 61 tatoeages, vooral stipjes en kruisjes. Andere oude volkeren, zoals in Egypte, China en de Andes, hadden ook mummies met tatoeages. Dat betekent dat verschillende culturen, ver uit elkaar, allemaal zelf tatoeages hebben uitgevonden.
Hoe zetten ze vroeger tatoeages?
Tegenwoordig hebben we moderne naaldmachines, maar vroeger deden ze het wat anders. Ze maakten kleine sneetjes of puntjes in de huid waar ze dan donkere kleurstof in gingen wrijven. Zo maakten mensen lijnen, figuren of zelfs dieren op hun huid.
Waarom zetten mensen tatoeages?
Vroeger deden mensen dat om allerlei redenen:
- Om bij een groep te horen: Bij sommige volkeren lieten krijgers of leiders tatoeages zetten om te tonen hoe belangrijk ze waren.
- Bescherming: Sommige mensen dachten dat een tattoo hen zou beschermen, zoals een soort magische talisman op je huid.
- Geneeskunde: Bij Ötzi stonden zijn tattoos precies op plekken waar hij pijn had. Het waren misschien vroege versies van acupunctuur!
- Herkenning: Sommige soldaten kregen tatoeages als identiteitsbewijs. Helaas kregen mensen in donkere tijden, zoals in concentratiekampen, ook tatoeages zoals een nummer.
- Omdat ze het mooi vonden: Net zoals vandaag. Bij sommige volkeren geloofden ze zelfs dat tatoeages rimpels minder zichtbaar maakten.
Tatoeages zijn overal
Bijna elke cultuur op aarde heeft ooit tatoeages gehad. Soms voor magie, soms voor schoonheid, soms voor afkomst maar altijd met een verhaal. En jij, ken jij mensen met een coole tattoo? Of heb je zelf al een ontwerp voor later?